Вижте документалния филм за силистренското село Татарица и неговите жители. Филмът е от 2014 година, но спомените ми от това докоснато от безвремието място са все така ярки. Автор: Венета Николова, Оператори : Питър Костов и Николай Василев, Автор на музиката на трейлъра : Деян Цвятков, Продуцент: Георги Крумов.
По – долу следва и разказ за съдбата на тази малка общност, която се бори отчаяно, за да съхрани своята идентичност.
Староверците от село Татарица
Татарица е част от Айдемир край гр. Силистра. Но със своите стари, бедни, схлупени къщурки в типичен руски стил се отличава коренно от съседните села и махали. Разположено е на километър от р.Дунав. В миналото населението му се е прехранвало предимно с риболов.
Твърди се че староверците, заселили се у нас, са потомци на донски казаци.
Повечето, най-вече възрастните, са религиозни и спазват стриктно каноните на старото православие. А то е изпълнено с табута и непонятни забрани. Напътствията за това как да живеят и какво да правят всеки ден от годината подробно са описани в свещените книги, съхранявани в селската църква, която е също в типично руски архитектурен стил
Усещането, че са различни и застрашени от изчезване сплотява тези хора и ги дистанцира от останалия свят.
Въпреки това местните с готовност застанаха пред камерите ни и говориха откровено за живота и за вярата си. В миналото тук всяка къща била пълна с малчугани, а мъжете ходели да си търсят булки в отсрещното старообрядско село в Румъния. Допреди години смесените бракове били табу. В наши дни Татарица се обезлюдява, младите късат с традициите, признават, че бедността и безпътицата ги карат да посягат към чашката.
Но кои са староверците, откъде са дошли?
Преди повече от 300 години по времето на Петър Велики в Русия настъпват религиозни реформи. Предприемат се мерки за бързата европеизация на страната. Привържениците на старото православие обаче се противопоставят на промените. Те обявяват реформаторите за еретици, а себе си – за последните християни на Земята.
хората отказвали да обработват земите си, обличали се в погребални дрехи и нощно време се стичали към гробищата, за да пеят химни в очакване на Апокалипсиса.
Староверците се разпръснали по целия свят
В наши дни големи общности има в САЩ, Австралия, в Украйна, както и по делтата на Дунав на територията на Румъния, където и до днес откриваме много руски старообрядски селища
В България се заселили две малки групи. Едната се установила край Варна – в с. Казашко, което вече отдавна се е превърнало в изтъркана туристическа атракция за руските летовници. А няколкото все още живи дългобради старообрядци са се капсулирали в своята старост, отказвайки да комуникират с външния свят.
За филма „В прегръдката на дявола и Бога“
Един непретенциозен опит да надникнем в душите на тези хора, запазили непокътната своята вяра, чистота и непорочност насред един бързо променящ се и непонятен за тях свят. Филмът се излъчва периодично по Телевизия туризъм.
Вижте още : 10 чудни идеи за разходки край Дунав – от Видин до Никопол
Вижте още : трейлъра на документалния филм „В прегръдката на дявола и Бога“