Ако сте приключенци и лесно напускате зоната си на комфорт, за да изследвате нови територии, вашата следваща дестинация е Долината на Русенски Лом южно от град Русе.
Поломието или „Планина под равнината“- така наричат красивите скални венци, в чието подножие си пробиват път река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом. През месец октомври посетих за пореден път това диво кътче на българската природа. Всъщност есента и пролетта са най-подходящите сезони за приключенски туризъм в Поломието.
Идеи за пътешествия в каньоните на Поломието и река Янтра ще откриете във филмчето ми, заснето по време на последното ми пътешествие до това диво кътче на България!
Защо „Планина под равнината“ ли ?
В течение на хилядолетията тук реките са извайвали дълбоки долини, оформяйки шеметни каньони и скални формирования, протегнати към небето от хлътналите под равнината земи. И целият този скален свят е обрасъл в дива растителност. В небето прелитат черни щъркели, египетски лешояди, синявици, алпийски бързолети, пчелояди и всякакви пернати същества, някои от които са застрашени в световен мащаб. Затова районът е популярна дестинация за орнитолози – българи и чужденци. Част от Поломието е включена в природен парк „Русенски Лом“.
Вижте още : Поломието – планина под равнината
Долината на Русенски Лом е рай за скалните катерачи
На около 10-на километра от Русе, близо до село Басарбово, известно със средновековната си скална църква, попадаме на поредния каменен венец висок около 25 м.. Скрита зад храсталаците, ни посреща изоставената хижа „Алпинист“. Именно тук, се поставя началото на скалното катерене в България. През 1910 г. за първи път на скалните стени край хижата се използват въжени способи и се прокарват катерачески маршрути.
До мястото ни заведе Михаил Михов от русенското туристическо дружество „Приста“. Скалите, които са в непосредствена близост предлагат около 40 маршрути – от по-лесната 5-та до по-трудната 9-та категория. Оказва се, че това е най-близкият обект за скално катерене от румънската столица Букурещ . През уикендите тук е пълно и с румънци. В Долината има още няколко подобни обекта. Те се намират при селата Табачка, Кошов и Пепелина. Катерачите обаче трябва да си носят въжета и екипировка. За повече информация можете да се обърнете към дружеството „Приста“.
В скоро време предстои ремонт на хижата и развитие на зоната за катерене, като за целта ще бъдат изградени Via ferrata и нови маршрути с по-лека категория, подходящи за деца и начинаещи..
По стъпките на исихастите
В непосредствена близост до трасето за катерене край хижа „Алпинист“, зее отворът на малка монашеска килия, издълбана високо в скалите през средновековието. Всъщност цялото Поломие е „надупчено„ от пещери и кухини. През 12-13 век те са били доиздялани от монаси отшелници, последователи на исихазма, които ги превърнали в свети обители.
Наблизо, се намират Ивановските скални църкви и Басарбовският скален манастир, които са облагородени за целите на туризма. Но има десетки скални килии и църкви, които са трудно достъпни. Така че може да съчетаете катеренето с посещение на тези мистични православни храмове.
Къде да отседнете в района на Долината на Русенски Лом?
Приятни къщи за гости ще откриете в близките села Басарбово, Божичен, Кошов, Червен, Нисово и други. Освен това, от тази пролет точно срещу хижа „Алпинист“ и скалните катерачески маршрути, отвори врати къмпинг.
Освен възможност да релаксирате на палатка или каравана, има и бунгала. Те са в нестандартен ретро стил от 70-те и 80-те години на 20-ти век. Комплексът разполага с билкова градинка, малък басейн и зона за тържества, а гледката от поляната към отсрещните скали е неповторима!
Вижте още : Иваново – скални църкви, маршрути, природа и кой е Татунчо
Статията е изготвена с подкрепата на проекта „Популяризиране на туризма в Северна България”, финансиран от Фондация “Америка за България” и координиран от туроператор “Травентурия” ООД. Впечатленията са си лично мои.
Вижте къде да отседнете в района на Поломието. За по-изгодни оферти използвайте филтъра.