Image default

Катания – сицилианска приказка в сянката на Етна

Трудно се описва този калеидоскопичен, изтъкан от контрасти град. Катания просто трябва да се усети и преживее.

Пристигнахме в Катания в топъл октомврийски следобед и едно от първите неща, които ми направиха впечатление бе екзотичната растителност. Летището Fontanarossa е на някакви си 20-на минути от центъра и докато се движихме с градския автобус, край пътя се нижеха цъфнали в бяло и циклама олеандрови храсти, кактуси, палми, пинии, маслинени и бананови дръвчета, а тревата беше ярко зелена, сякаш току-що е поникнала и всъщност е пролет, а не есен. Сякаш бях попаднала на друг континент!  Но в това няма нищо чудно – остров Сицилия е едва на около 150  км от бреговете на Африка. Южният африкански полъх тук се смесва с невероятната сплав от различни култури и влияния, превръщайки този космополитен град в неповторимо преживяване.

Вижте краткото видео с впечатленията ми от Катания – град от лава и мрамор

По-долу в статията съм включила някои практически съвети как да организирате пътуването си до Катания. А иначе градът е рай за любителите на изкуството и на историята. Ето някои по-любопитни подробности, свързани със съдбата на сгушения в сянката на Етна град.

„Възкръсвам от пепелта, още по – красив!“ – това е мотото на Катания

Настоящият архитектурен облик на втория по големина град на остров Сицилия е от преди повече от 3 века.  Основан е през 8 в. пр. Хр.  като гръцка колония. Миналото  му е превратно, а бъдещето – непредсказуемо.  Защото откакто съществува, Катания зависи изцяло от капризите на близкия вулкан Етна. Не случайно  градът е бил изграден от …лава в съчетание с мрамор. Наричат го още черно-белият град.

Катанци са кръстили главния градски булевард Via Etnea на своя вулкан – Етна, чийто начумерен силует наднича от дъното на булеварда, макар че в повечето време е скрит в изпарения и облаци, да не говорим, че постоянно нещо пуши, мърмори и се заканва.

Катания е унищожаван от вулканични експлозии, чудовищни земетресения и епидемии 7 пъти,

а според някои исторически източници – 9 пъти ! Като капак и за последно, градът е бомбардиран от съюзническите войски през 1943, в резултат на което са заличени доста местни архитектурни шедьоври.

Катания piazza del DuomoДнешният му облик е от последната реконструкция през 1693 г. , т.е. след поредното земетресение, което изравнява града със земята, заедно с повечето населени места в тази част на острова. Всъщност … дали пък българският глагол „разкатавам“ не произлиза от името на Катания ? През 18 в. с реконструкцията се заема главният архитект на града Джовани Батиста Вакарини, който решава да го изгради в модерния на времето бароков стил и създава великолепни архитектурни шедьоври. Затова Катания е под егидата на  ЮНЕСКО, заедно с други барокови градчета, които са част от т.нар. Val di Noto (Долината на Ното).

Но преди да се потопим в атмосферата на Катания, трябваше да свикнем с … мърсотията.

 Вярно е, че кофите за боклук преливат, а улиците, тротоарите и красивите площади като че ли никога не са били чистени.  Да, мръсничко е, подобно на повечето северно-африкански градове, понякога и понамирисва. Има и изоставени, рушащи се сгради, като у нас.  Но човек бързо свиква с тези малки подробности и започва да се абстрахира от тях. Защото Катания ни очарова с леко зловещото изящество на черно-белите си фасади от лава, с великолепните църкви, широките булеварди, екзотичната зеленина и звучащия навред мелодичен сицилиански диалект… Градът притежава особен чар, защото излъчва артистичност и аристократизъм.

Катания Catania СицилияКатания си оспорва титлата на мафиотска столица на Сицилия, заедно с нейния-по-голям побратим Палермо, където вилнее всеизвестната Cosa Nostra.  Въпреки това, историческият център е напълно безопасен. До късно вечерта по него се шляят туристи и за миг не сме се почувствали несигурни или застрашени. Все пак е препоръчително човек да е бдителен и да пази чантата или раницата си най-вече от хвърчащи мотористи. Но това важи за цяла Италия, а и не само!

Как пътувахме до Катания

До Катания летяхме с Wizzair, възползвайки се от ударните им есенни намаления и преодолявайки проблемите и стреса с чекирането на билетите на отиване и на връщане, заради телефонната апликация на Wizz , която не работи.

Вместо хотел,  предпочетохме да си наемем супер уютно апартаментче в сърцето на града. Така разполагахме с добре оборудвана кухня, където сутрин можехме да си правим кафе, а понякога вечер да си „врътнем“ някой аламинут. Летище Catania–Fontanarossa е на някакви си 20-на минути от града. Редовната линия на автобусите Alibus осигурява на всеки половин час превоз до центъра срещу 4 евро. Спирката е пред терминала на летището.

В Катания прекарахме една вълшебна седмица. Освен че неуморно се шляехме по улици и музеи, успяхме да обиколим половин Сицилия. За целта използвахме обществения транспорт – автобуси, метро и влакове. Оказаха се сравнително редовни!

Относно обществения транспорт в Катания и Сицилия

Билетът за автобус или метро, покриващ 90 минути, струва 1 евро. Еднодневният комбиниран билет е 2,50 евро. Catania Centrale – тяхната Централна ж.п. гара, е разположена близо до центъра.

Катания историческия центърОттам има редовни /но покрай коронавируса с редуцирани курсове/ линии към забележителностите в околностите. Цените се различават в зависимост от часа и скоростта на влаковете или неясно от какво още. Имайте предвид, че покрай пандемията, графиците и цените на ж.п. и автобусните линии, посочени в транспортните им сайтове, често се разминават с реалността.

На паркинга до Catania Centrale се намира автобусната спирка на основни линии до околните градчета. Но самата градска автогара е разположена на Piazza Paolo Borsellino. Там спират повечето автобуси, свързващи Катания с останалата част на острова.

Какво да хапнете

Катания е известна кулинарна дестинация с неустоимо вкусна сицилианска храна. Ресторантите работят до късно и преливат от народ. Цените са малко по-високи от тези в нашите заведения. На почит тук е т.нар. street food. Навсякъде се продава местна топла храна.

street food in CataniaЧовек може на крак да хапне примерно тяхната кулинарна знаменитост аранчини (arancini) – панирани оризови топки, пълнени с рагу или със всякакви зеленчуци – често с патладжан или тиквички и със сирене. Традиционната сицилианска пица носи името сфинчоне  (sfincione). Тя е с доста дебел блат, поръсена е с аншоа, лук и моцарела. Популярният десерт тук е каноли (cannoli)  – хрупкави фунийки, натъпкани с извара или маскарпоне и поръсени с шамфъстък или шоколад.

 

Кои са основните забележителности на Катания

 

Катедралата Sant ‘Agata на piazza del Duomo

Катания Света АгатаТова е туптящото сърце на Катания и най-красивият и просторен градски площад. На него се издига внушителната барокова катедрала, посветена на мъченицата и патрон на Катания, Света Агата. Катедралата е създадена от прословутия Джовани Батиста Вакарини  през 18 в.. В нея се намира гробът на композитора Винченцо Белини – друг свиден син на сицилианския град.

Фонтанът със слончето или Fontana dell ‘Elefante

Fontana dell 'Elefante CataniaНа най-голямата забележителност на Катания е въпросното слонче от лава с бели бивни и очички. Твърдят, че е било открито непокътнато в руините на града след голямото земетресение през 1693 г. и по настояване на Джовани Батиста Вакарини, е поставено на пиацата като символ на Катания – градът който всеки път възкръсва като феникс от пепелта. Египетският обелиск,  който се издига над него, пък е покрит със символи, свързани с култа на Изида – египетската богиня на плодородието, магията и семейството и какво ли не още… Местните наричат слончето Liotru. Навсякъде из градските сергии се продават слончета от лава, както и всякакви други фигурки от лава. А благодарение на това, че са построени от лава, сградите са по-стабилни и устойчиви на земетресения и вулканични изригвания.

Fontana dell ‘Amenano

 фонтанКрасивият фонтан се намира също на piazza del Duomo. Изграден е през 1867 г. от мрамор, донесен чак от италианския град Карара (континентална Италия) и пресъздава чрез образа на млад мъж,  река Аменано, която тече под днешния град. В ръцете си Аменано държи рог на изобилието, от който водата се излива, създавайки усещането за ефирен течен воал. Красиво е !

Рибният пазар или Mercato di pesce

Рибния пазар в КатанияВсеки италиански крайбрежен град си има рибен пазар, ала катанският е ненадминат! Намира се в непосредствена близост до пиаца дел Дуомо , зад Fontana dell ‘Amenano. Всеки делничен ден целият площад ехти от гръмогласните подвиквания на продавачите и безкрайните пазарлъци с клиентелата. Атмосферата много напомня на арабските сукове, но в това няма нищо чудно – нали районът е бил дълго време под господството на арабите! Рибният пазар е мястото където ще усетите истинския дух на Катания. Търговците са застанали зад своите щандове с надлежно подредените, между ледени блокове стока и нямат нищо против да позират за снимки.

Тук ще откриете от „риба мляко“- аншоа, миди, стриди, скариди, морски таралежи, риба меч, октоподи и всякакви хрилати и люспести същества, които са част от местната кулинария. Уникална амалгама от цветове, миризми, шумове и емоции всякакви! А най-любопитното е, че около 14 часа, народът вдига сергиите и тутакси се изнася, площадът надлежно се измива и излъсква и към 15 часа вече няма и помен от дънданията, с изключение на леката миризма на … море !

 Паркът Белини или Giardino Bellini

Катания Паркът БелиниЕдно от най-приятните места в централната част града, чиято свежа растителност контрастира със сиво-черните вулканични сгради. В миналото на това място се простирала частна градина-лабиринт. Ала общината на Катания закупува терена от собственика. Така през 1864 г. започва приспособяването на градината в обществен парк. За радост на местните хора, тук се завъждат елени, крави, лебеди, гъски и дори няколко любопитни маймунки, от които няма и помен в наши дни! По-късно паркът е наречен на Винченцо Белини, чийто бюст от бял мрамор е поставен на централно място, заобиколен от цветя, палми, бананови дървета и пинии… В парка има серия от скулптори на видни сицилиански творци и общественици.

Anfiteatro Romano

Катания амфитеатърътОстанките от  един от най-големите амфитеатри в римската империя се намират на piazza Stesicoro. Лесно ще го откриете докато се разхождате по Via Etneа. Датира от II в. Една малка част от огромната структура е реставрирана и достъпна за туристи. По-голямата част се простира под днешните улица и сгради. Побирал е над 15 000 -на публика!  Днес руините му са разположени в исторически център на Катания, но в древността амфитеатърът е бил в покрайнините на града.

Porta Garibaldi

Катания Порта ГарибалдиЧерно-бялата конструкция е издигната в чест на Гарибалди, който има сериозен принос за обединението на Италия в средата на 19 век. Портата е построена от лава и от докаран от Сиракуза мпамор. На нея има надпис  „Melior de cinere surgo“,  или „Възраждам се от пепелта още по-красив“! Така си е !

Замъкът Урсини или Castello Ursini

Катания замъкът УрсиноПостроен е като укрепителна система на сицилианския бряг през 13 в. Замъкът е запазен и добре поддържан, а в наши дни е приютил богатата колекция на Историческия музей на града. Разгледахме го с любопитство, макар че …ние, българите сме доста разглезени в това отношение, тъй като почти всеки голям нашенски град си има чудесен исторически музей, съдържащи подобни експонати от същите епохи и т.н.

 Манастирът на бенедектинките с църквата San Nicolo All’Arena

манастирът на бенедектинкитеМанастирът паметник на късния барок и един от най-големите манастири в Европа. Строителството му започва през 1500 г. и продължава до днес. Архитектурата с съчетава по един хармоничен начин стилове от различни епохи. Затова е под егидата на ЮНЕСКО. Тук се помещава и катедрата по хуманитарни науки на университета в Катания.

До манастира се издига великолепната църква San Nicolo All’Arena с богата история и пищен интериор. В нея попаднахме на уникална изложба на много интересни старинни свещници.

Teatro Romano

Catania Teatro RomanoЧовек като нищо може да го подмине, защото е скрит сред 200-годишните сгради на ул.  Via Vittoria Emanuele. Всъщност това са най-добре запазените руини на Катания от римско време. Римският театър, заедно тунелите за гладиатори е импозантен. Предполага се, че е над 7000 зрители и е бил построен през II в. н.е. върху съществуваща структура от гръцката епоха.

Вместо заключение:

 Катания е пълен с изненади. За да опознаете основните му забележителности ще са ви необходими не повече от два дена. И все пак,  трескавото обикаляне по обекти по предварителна програма едва ли ще ви разкрие истинското лице на града!

CataniaАко искате да усетите духа на Сицилия, изгубете се из тесните неугледни улички, заприказвайте се с местните хора, отделете си време за нищоправене, или както казват италианците dolce far niente, наблюдавайте света и се  наслаждете на момента и на красотата около вас !  Защото Катания е преживяване, спомен, който ще отнесете завинаги в сърцето си!

Вижте още : Полиняно а маре или любов от пръв поглед

Ако статията ви е допаднала, абонирайте се за моя YouTube канал с кратки видеа от пътешествията ми по света и у нас ☺️ Последвайте линка  ➡️➡️➡️  @VenetaNikolova

Вижте къде да отседнете в района на Катания. Използвайте филтъра за по-изгодни оферти!



Booking.com

 

 

Други статии

Асеновата крепост – стражът на Родопа

Veneta Nikolova

Балканска рапсодия – Черна гора, Хърватска, Албания

Veneta Nikolova

Газиантеп – приказка от Ориента с вкус на шамфъстък

Veneta Nikolova
error: Content is protected !!