Още повече когато става дума за поколенията българи, израснали в ерата на „зрелия социализъм“, белязан от недомлъвки и… откровени заблуди. Тогава как да си обясним дързостта на двама млади българи, които без много да му мислят, се гмурват в мътните води на недалечното ни минало, за да изследват дълбините му и да извадят наяве уникални бисери от времето на соца.
Сайтът „Спомени от Народната Република“ предизвика истински фурор в социалните мрежи, а авторите му Милен Данов и Стоян Гълъбов признават, че не са очаквали такъв успех.
Стане ли дума за социалистическото ни минало, страстите се нажежават.
Едва ли има друг отрязък от историята ни, който да предизвиква толкова ожесточени спорове и крайни заключения. Защо ли?
„ Защото все още не сме преосмислили тези времена, за разлика от останалите бивши социалистически държави“
– убеден е 30-годишният Милен Данов, един от авторите на сайта. И добавя, че се опитва да е максимално обективен и безпристрастен, когато публикува статии и снимки от този период.

Като цяло обаче преобладава доброто настроение и духовитото намигване към „славните“ години на социализма

„Не, това не е носталгичен сайт“ – изпреварва въпросът ми 32- годишният Стоян Гълъбов и обяснява:
„Изкушавахме се няколко пъти в него да наречем нашите читатели носталгици.
Но всъщност носталгията съдържа някакъв позитивен спомен. Може да изпитваш носталгия към нещо, което е било хубаво. Но по-голяма част от нашите читатели не свързват соца с хубави спомени.
Затова определено не мога да нарека сайта носталгичен. Той предизвиква бурни коментари, той е по-скоро дискусионен, но не задължително за носталгични спомени и чувства.“
И наистина, няма как публикуваните разкази и свидетелства за гонения по политически причини, концлагери и разстрели да предизвикат разнежени усмивки и носталгични реминисценции.
Едва ли ще ни разнежат и спомените за празните магазини, цензурата и висенето пред консулския отдел на МВР за „изходни“ визи.
.jpg)
Защо носталгията към соца преобладава, при това не само сред възрастните, но и сред млади хора, които само са чували за „славните“ години на соца?
„И аз си задавам този въпрос – отговаря Милен Данев. Според него лошото е, че при нас преходът беше доста по-различен от останалите бивши социалистически държави.
И оттам някак си хората са имали по-големи очаквания през 90-те години. Нещата не се получиха така, както те ги мислеха. Затова се връщат назад в спомените си.“

Снимки: http://www.socbg.com/
Венета Николова . Пътешествия без край