Image default

Живот в молитва – Самоковският манастир

Самоковският девически манастир те посреща с мир и достолепна тишина. Прекрачиш ли прага му неволно снишаваш глас, а душата ти се изпълва с покой.

 

В горещия юлски предиобед слънцето безмилостно напича друетажните постройки скупчени край старата църква „Св. Покров Богородичен”. Толкова е горещо, че и птиците са се изпокрили на сянка. 

В изпъстрената с цветя градинка на Самоковския манастир обаче виждам две монахини, които се опитват да пренесат голяма тенекия, засадена със зукум. Една от тях ме вижда и бодро се запътва към мен.

Това е сестра Пелагия – игуменката на девическия манастир в град Самоков. Свикнала e да посреща гости в светата обителу известна като Самоковския манастир. 

Повечето от тях са вярващи, които пристигат тук от цялата страна, за да запалят свещичка и да потърсят уединение с Бога.

Идват и туристи. Те сноват из двора, надничат през прозорчетата на манастирските постройки и изпълват старата църква с безгрижна глъч. 

За разлика от голяма част от манастирите ни, които са си изградили хотелска част с чисто туристически цели, в Самоковския манастир не се предвиждат екстри и атракции.

„Това е манастир, не хотел” – отсича сестра Пелагия. 

Но с готовност ме развежда из светата обител и ми разказва за историята на това обвеяно с мистика място. 

Светата обител  е основана през 1772 г. като девически метох от образовани монахин. И бързо се превръща в средище на духовност и просвета за целия регион. 

Към средата на XIX век в Самоковския манастир  вече живеели около 100-тина монахини и послушнички.
Много от тях били вдовици или заможни гражданки на Самоков.  Със собствени средства изграждали тези скромни къщички, за да прекарат в тях остатъка от живота си в пости и молитва. Постепенно се оформил цял комплекс от жилищни и стопански сгради, повечето от които са оцелели и до днес.

В наши дни обаче метохът се обитава от едва четири монахини. Те водят тих и съзерцателен живот.
Сред тях е и сестра Херувима, която е на 94 години и е най-старата монахиня в България.
Дошла в метоха на петгодишна възраст, но е още с бистра мисъл и помни всички исторически събития през последното столетие. 
 

Манастирите ни обаче се обезлюдяват. А младите, готови да наметнат черното расо са изключение. „Така е, като се шири бездуховност! В другите православни държави, вероучението е въведено като учебен предмет, но не и у нас. Как да не се срине ценностната система на младите!” – възкликва сестра Пелагия. А иначе делникът на сестрите в самоковския манастир е еднообразен, изпълнен с труд и молитви:

„ Монахът има ангелски образ и би трябвало да покаже как човек ще живее в царството небесно

Затова се трудим много, трудим се и да образоваме хората. А и много миряни в беда се обръщат към нас за помощ.” Сестра Пелагия ме повежда в манастирската църква „ПокровБогородичен”. 

Издигната е през 1837-39 г., т.е. близо половин век след основаването на метоха. Пристъпвам прага и ахвам пред позлатените дърворезби на иконостаса и великолепните стенописи. Дърворезбите са от прочутата самоковска школа. Иконостасът – също.

В притвора на храма пък има композиция от знаменития самоковски иконописец Захари Зограф (1810 – 1853). 

Разглеждам и негов автопортрет, както и една необикновена икона на Св. Богородица: „Виждате, че на нея са поставени тези сребърни крачета. Сложени са там от хора, които са били изцелени от майка Богородичка и са направили този дар в знак за останалите, че тази икона е чудотворна и лекува!” – обяснява игуменката на манастира.

Но най-дълго се задържам пред двете икони – едната голяма, а другата малка или т. нар. целувателна, на които

Св. Богородица е изобразена с… криле.

Това е в пълно противоречие с каноните на православната църква, според които Дева Мария стои над ангелите и архангелите и не може да бъде изобразявана с криле. Сестра Пелагия обаче разказва следната легенда.

„Когато турците нападат града пред тях се явява образът на Св. Богородица, разперила своя плащ над целия град. А знаете, че те са много вярващи и също почитат светицата. Така че когато виждат нейното покровителство, те веднага се връщат назад и не нападат Самоков. Затова Св. Богородица е изобразена по този начин в нашата църква.”

Сега в манастира тече усилен ремонт. Предстои откриването на новата му част, в която от есента ще се помещава неделно училище по вероучение. В обновените помещения ще се провеждат и курсове по иконопис, в които учениците от града ще усвояват тънкостите на самоковската иконописна школа. 

Предвидени са и килии за външни хора. В тях вярващите, болните и нуждаещите се ще могат да останат за известно време в търсене на изцеление и упование в Бога на разноски на манастира. На тръгване сестра Пелагия ме благославя и ми пожелава да живея честно и в мир и покой с душата си.   

Венета Николова . Пътешествия без край

Други статии

Солницата край Провадия била монетният двор на Европа

Veneta Nikolova

Един египетски скарабей променя представите ни за миналото

Veneta Nikolova

Зимна разходка до Осоговския манастир

Veneta Nikolova
error: Content is protected !!