Image default

Зимна разходка до Осоговския манастир

Освен кулинарни емоции, пропити най-често с аромат на скара / или т.нар. “кебапче туризъм“/, съседна Северна Македония може да предложи  преживявания сред дивата природа, както и културни маршрути с цяла плеяда красиви манастири и църкви. Част от тези бисери на православната архитектура са разположени недалеч от границата и са чудесна дестинация за еднодневни разходки от София. Сред тях е и  „Свети Йоаким Осоговски“, известен като Осоговския манастир

 

Как да стигнем до Осоговския манастир ?

Манастирът  се намира на 132 км. от София,  на 40 км. от Кюстендил и едва на 20 км. от ГКПП Гюешево. Разположен е край невзрачния градец Крива Паланка.  Ако пътувате от границата, отбивката към светата обител е вляво, малко преди града. Стръмен автомобилен път криволичи нагоре по живописните хребети на Осоговска планина. На един от тях е кацнал  самият манастир.  Ние го посетихме през зимата на връщане от екскурзия до Скопие и Охридското езеро.

По пътя ни настигна снежна виелица, която притихна за малко, колкото да ни позволи да го разгледаме набързо, след което ни подхвана с пълна сила  чак до София. Въпреки това шосето до манастира беше проходимо, а когато стигнахме  горе бяхме учудени, че има толкова много хора, въпреки лошото време.  Казват, че от накацалата по планинските скатове обител се разкрива чудна гледка към околностите. Но предвид снежинките и мъглата, нямахме възможност да й се насладим. Затова пък архитектурата и стенописите на двете църкви ни направиха силно впечатление

 

Малко история за любопитни

Кликнете върху снимка по-долу, за да влезете в галерия

През 12 век тук били погребани мощите на Йоаким –  български светец отшелник и ревностен последовател на Св.  Иван Рилски,  и така били поставени основите на Осоговския манастир.  Твърди е, че дарения за светата обител е правил самият бъларски цар Калоян .Но в края на 16 век пагубно земетресение  разтърсило  планината и унищожило част от сградите на манастира, както и голямата му църква. Тогава игуменът, заедно с кюстендилския митрополит Висарион и йермонах Стефан от Билинския манастир /  Прочетете статията „Билинският манастир-история за възход и разруха / спешно заминават за Русия, за да търсят помощ за възстановяването му. Не е ясно дали са я получили, но едно е сигурно  – част от ремонта на разрушената обител е бил финансиран от …  богатата Дубровнишка република, която за целта отпуска огромната за времето сума от 20 жълтици .

Следват десетилетия на истински разцвет. Ала в средата на 18 век манастирът е изоставен по незнайни причини. Чак век по-късно, местните събират дарения и издигат на това място чисто нова църква за чудо и приказ. И по този начин възраждат духовното средище.  Днес този внушителен паметник на православието е една от най-популярните поклоннически дестинации сред македонци и българи.

 

Водата на Св. Йоаким , която лекува

Близо до гореспоменатата голяма манастирска църква се намира още един по-малък и по-старинен храм – „Рождество Богородично“, построен през 11 век.  В  притвора на му откриваме  аязмо със светена вода – същата, с която Св. Йоаким някога  утолявал жаждата си. Твърдят, че светената вода лекувала всички болести и … духовни терзания – стига да повярваш в лечебните й сили.

 

Днес мястото е действащ мъжки манастир

Осоговския манастир - 1

Осоговският манастир е магнит за българските туристи. В края на седмицата тук ври и кипи от посетители. Манастирът има туристически сектор – ресторант и хотелска част, която постоянно расте и се обновява, като пълзи нагоре и встрани по планинския скат.  Така че, след като се помоли на Св. Йоаким, народът може да похапне обилно, вкусно и евтино в манастирския ресторант и  да засити жаждата си с превъзходната местна ракия.  А после – да заспи непробудно на чист въздух сред манастирските покои в полите на Осоговската планина.

 

Вместо заключение:

Манастирът е място за уединение и самовглъбяване. Тих пристан сред хаоса,  където да  се откъснеш, макар и за миг от бита и материалния свят, за да потърсиш покой и светлина … Т.е.  далеч от масовия туризъм, сергиите с магнити и църковни сувенири,  шумните трапези, комфортните хотелски стаи и всичко, свързано със съвременните консуматорски устреми  и представи за отдих.

Запалих свещичка, разгледах обителта и успях  да заснема каквото можах с вкочанясали от студ пръсти. С чувство на угризение /снимките не са желателни в това пропито със святост място/,  благодарих на Св. Йоаким за гостоприемството и търпението. А после поех обратно надолу по склоновете на Осоговска планина към България и сивия софийски делник  ..

Вижте още:

Обиколка на Охридското езеро – вашето македонско-албанско приключение

Париж ли? Рим ли? Не, Скопие !

Препоръчвам да отседнете в Скопие и околностите. За по-изгодни оферти, използвайе филтъра



Booking.com

 

Вижте как да стигнете до Осоговския манастир от България.

Други статии

Тракийска колесница на 23 века разбулва загадки от миналото

Veneta Nikolova

Базиликата „Света София“ или добре дошли в града на мъртвите

Veneta Nikolova

Банатските българи от с. Бърдарски геран разказват VIDEO

Veneta Nikolova
error: Content is protected !!