Лидия Николова
Когато я срещнах случайно, аз я обикнах,
Тя обича него
Всеки от нас е ловец и плячка
Ал Аша VІ в.
Чергата й подариха, когато напусна бащината шатра, за да дойде тук в това ново бедуинско селище.
Баща й я даде на Али, защото му хареваха тези бели постройки край модерния град. Струваше му се че би могъл добре да си почива там на старини.
Но го бе срам да признае мислите си пред другите възрастни мъже от рода, които събрани вечер около наргилето в някоя шатра, одумваха онези, които се готвеха да заживеят в селището. Обсъждаха как би изглеждал животът им там. За старите пустинници „заседналите” бяха недостойни, а краят на волното скитане сред пясъците означаваше израждане.
Сорея не може да разбере откъде извира тази негова ярост,
Колко пъти тя проклинаше тези негови нощни скитания из пясъците и тайно пренасяне на каси уиски през границата.
Събудиха я слънцето и болката.
От нея мисълта й неусетно прелетя към вчерашната наслада, която Маджуб вля в тялото й. И вече не знаеше от какво я боли това нейно тънко, окаяно тяло – от ласките, от ритниците ли! Домъчня й за роклята, дето Маджуб с такова желание ши, първата й модерна рокля, направена не от сестрите или от майка й, а от майстор.
Заедно с новодомците, и той се бе настанил в една от празните къщи.
Към нея още през следващите дни се зачу пошляпване на женски чехли и едва овладян смях. Черният сатен на покривалата не можеше да скрие радостта на новодомките, че освен покрив над главата и телевизор в стаите имат и махленски шивач.
Подозираше, че всяка от тях се надяваше на нея да спре поглед синеокият сириец.
В душата си благославяше тези малки сирийчета, които три пъти размениха кройките й. Цял месец тя имаше за какво да идва и всеки път отново и отново да потъва в бистротата на Маджубовите очи и в парещата тръпка на ръцете му в стаичката за проби, където за минути отаваха сами.
Нека страните й да са нарязани от парчета стъкло, раменете й да са на сини петна, а краката да я болят като счупени.
Тя е благодарна, че може да затвори очи и ненаситно да плува в синевата на неговия поглед, нерабираем, с прозирна острота.
Това означавало, че някъде наоколо е извършена изневяра, защото тези благородни животни не можели да преживеят близостта на такъв грях.
А Маджуб забягнал към пустинята. Много от платовете били изцапани с кръв, та ако Сорея има нещо дадено за шиене, да отиде да си го прибере. Убитата понесли да погребат, мъжът й отишъл в града да се предаде, защото знаел, че за такова нещо няма да го осъдят строго, а камилата оставили да лежи, докато властите съставят акт.
Усмивката му бе така ласкава и умолителна, както в деня на сватбата.
Смрази я шумът на стъпки зад гърба й
Кувейт, 70-те години на 20 век. Майка ми с нашия хазяин Мистър Джесъм
– колоритен прототип на някои нейни разкази
|
Лидия Николова . Пътешествия без край