„Изоставените сгради на България“ – така се казва книгата на холандеца Леон де Лю за занемареното ни архитектурно наследство. Своеобразният пътеводител включва снимки на някои от най-красивите рушащи се сгради и обезлюдени населени места у нас. Какви са мотивите на автора да създаде подобна книга ?
Вижте видеото :
„Обичам да пътувам на непознати места. Снимам страната, хората и много обичам да снимам села с архитектура. Имате и много изоставени сгради и аз ги показвам“
Така започва разговорът ни с 25 – годишния Леон. Живее и работи в България, а в свободното си време снима призрачните села и занемареното ни архитектурно наследство. Наскоро Леон състави електронната книга “Изоставените сгради на България”, която съдържа над 150 фотографии от най-интересните места, които е посетил.
„Тези места разпалват въображението ми и ме връщат в историята. Тъжно е, че тези красиви сгради са изоставени на произвола на времето. След години те ще бъдат заличени завинаги от паметта ви. Архитектурата е част от културното ни наследство. И би трябвало да се отнасяме с почит и грижа към това богатство“ – казва Леон.
По какъв начин тези пропити с носталгия места са очарователни. И може ли тъгата и разрухата да са красиви ?
„Те провокират спонтанни емоции в хората. Това е като да видиш случайно поникнало през пукнатините на асфалта цвете. По същия начин тези къщи те връщат в детството или в това на родителите ти, към едно носталгично, идилично минало. Това е тъжно, но и красиво преживяване – да видиш как природата превзема руините и си възвръща това което й е било отнето „
Засега „Изоставените сгради на България“ е достъпна само в електронен формат и се разпространява на английски и на български език в Интернет. Но Леон се надява скоро книгата му да излезе и на хартиен носител.
„В продължение на 3 години аз събрах много снимки, качих ги в моя блог /Блогът на Леон/ и те предизвикаха невероятен интерес. Затова реших да ги представя в електронна книга. Искам да покажа на българите какво притежават и какво са на път да изгубят„
Любимите му места са паметникът на връх Бузлуджа, потопената църква на язовир Жребчево, обезлюдените села в Източните Родопи, изоставената детска градина в село Априлци. Казва, че изпитва отговорност да споделя с другите местата, които посещава:
Леон иска да предизвика размисъл в българите по отношение на тяхната история и как да опазят това архитектурно наследство.
Защото забравата води неминуемо до разруха. И до крах – твърди холандецът. И добавя :“В Холандия ние нямаме толкова рушащи се безстопанствени обекти. Хората имат друго съзнание. Освен това институциите упражняват контрол върху собствениците на тези имоти, като ги задължават да ги поддържат и им оказват финансова подкрепа“.
Може би България има шансове да се наложи като водеща дестинация за популярния напоследък т.нар. мрачен или URBEX туризъм?
„Всъщност да, тя е вече URBEX дестинация. Любителите на този вид пътувания отдавна я разпознават като такава. Но заедно с призрачните села и изоставените сгради, вие имате и запазени културни паметници, които са много ценни. Именно този контраст между висока култура от една страна и разруха – от друга, е интересен и по някакъв начин необясним за нас, чужденците. „
Снимки: Леон де Лю
Пътешествия без край . Венета Николова