Смея да твърдя, че българското поречие на Дунав е все още „неразорана целина“ по отношение на туризма и таи безброй кътчета, които чакат да бъдат открити. Районът на село Беляново е едно от тях. Това райско местенце е разположено недалеч от Русе и по-точно в община Ценово край бреговете на Янтра – третият по дължина приток на Голямата река.
Малко преди да се влее в нея, като талантлив скулптор, Янтра образува спиращи дъха меандри и вае пред зашеметените ни погледи дълбок каньон, набразден от пещери и недостъпни цепнатини. В околностите на селата Новград, Беляново и Джулюница водите й текат бавно в подножието на отвесни канари. Мястото е магнит за природолюбители и фотографи, както и за фенове на водните спортове.
Вижте краткото филмче от приключението ни в район на село Беляново и Поломието и срещите ни с местните хора
С каяци в каньона на река Янтра
Привържениците на каякинга добре познават района. Речните маршрути са с различна продължителност, като най-краткият стартира от бивака на село Беляново. Той е подходящ и за начинаещи като мен, които дори не могат да плуват. Инструктажът е кратък, нахлузват ти предпазна жилетка и хайде в каяка.
Трасето е с приблизително 8 км. дължина, като в последния си участък навлиза в сравнително по-неспокойните води на река Дунав с крайна спирка рибарското селище на с. Кривина. Преодоляхме го за около 2 часа и половина. Най-популярният маршрут обаче е двудневен с начална точка знаменитият мост на Кольо Фичето в град Бяла. По пътя се преспива в село Беляново, научаваме от Сашо Попов, нашият инструктор и председател на туристическо дружество „Приста“, което редовно организира приключения с каяци в района.
Плаването с каяк ти позволява да се слееш с водата и да се почувстваш като част от природата. Реката е обрамчена отвсякъде с дървета и храсти. И по този начин попадаш в един зелен воден тунел, който те обгръща с тишина и те изолира от останалата част на света. Докато лодката плавно напредва, над теб прелитат сиви чапли, корморани, зеленоглави патици, щъркели и дори морски орли. Прекрасно изживяване!
Кога е сезонът за каякинг
Студените месеци не са пречка за спускане с каякци по река Янтра. Ентусиастите от ТД „Приста“ закриват сезона чак към Коледа и после бързат да открият новия сезон в средата на януари. През късната есен и зимата се виждат много големи ята птици, включително и пеликани, а ниско над водата се стелят парцали от мъгла и е много красиво, научаваме от председателя на туристическото дружество Сашо Попов. Така че всеки сезон е подходящ за този спорт и има своето очарование, стига през зимата водата да не е замръзнала. Но това се е случвало много рядко през последните години.
Исихасти, монашески килии и църкви високо в скалите …
В района на село Беляново, малко преди да се влее в Дунав, реката си провира път в подножието на отвесна 40- 50-метрова скална стена
„Тези скали са варовикови, те са окарстени, т.е. проядени от водата. Имат интересна структура с пещери и ниши. В някои от тях монаси отшелници през средновековието са издълбали скални килии. Виждате ли ги там, високо горе? Трудно достъпни са, необходимо е алпийско оборудване, за да проникнете вътре.“, разказва Сашо Попов, докато каякът ни тихо пори водата. Вероятно монасите исихасти са прикрепяли въжени стълби към обителите си или са се катерили с голи ръце по скалите?
Скалната църква на поп Мартин край Беляново
Една от скалните църкви в района е облагородена за туристите. Намира се малко преди село Беляново. Има паркинг, както и удобна алея. Църквата е от 12 век и се предполага че е била част от малък манастирски комплекс. От нея се открива красива гледка към обрасналите в храсти брегове на Янтра. „Навремето исихастите са се ползвали с подкрепата на властта и на местното население. Част от данъците на хората отивали за издръжката на тези скални манастири и техните обитатели“ разказва Сашо Попов.
Скалната църква на Беляново е известна сред местните като църквата на поп Мартин. Според легендата въпросният поп имал изумително красива съпруга. Слухът за неустоимата й красота достигнал до русенския паша, който тутакси поканил свещеника и жена му на гости. Когато съпрузите пристигнали в дома на турчина, той се опитал да убие попа, а попадията прибрал в харема си. Поп Мартин с заклел да си отмъсти, станал хайдутин в дружината на Вълчан войвода и дълги години се борил за свободата на България. А златото, което заграбвал от турските кервани криел в скалите край селото.
Въженият мост на село Беляново
Местните се гордеят със своя въжен мост, който свързва двата бряга на река Янтра. Той е построен през 1968 г. е с дължина 105 м.. Бил е най-дългият въжен мост в България до построяването на моста при родопското село Лисиците през 1975г. Сега вече е втори в класацията.
Но въпреки, че не е толкова известен, като неговия родопски побратим, Беляновският мост не му отстъпва по нищо. Защото гледките към Янтра са неописуеми. Мостът се преминава за две минути, но на нас ни отне доста повече време, докато снимаме и се наслаждаваме на красотата наоколо. Мостът свързва Беляново със съседното село Новград, което отстои на около 8 км. Имайте предвид, че е достъпен само за пешеходци.
Но ако искате да посетите Беляново с автомобил, изберете железния мост. Интересното е, че е построен за три години по проект на белгийска фирма и е открит през 1909 г. Имахме щастието да минем ПОД него с каяците.
Село Новград или назад към соца
Новград е буквалният превод от латинското Неокастро – така се е казвала някогашната византийска крепост от 12-14 век, построена на брега на река Янтра и срината от турците. Днес от нея няма и следа, но пък попадаме на друга следа от една отминала епоха, обагрена в червено– епохата на комунизма.
На селския мегдан ни посреща самият Владимир Илич Ленин и по-точно единственият оцелял до днес по нашите земи паметник на вожда на Октомврийската революция. Големият монумент е повод за гордост на местните жители. Построен е през 1975 -та с техни дарения. Преди няколко години те отказали категорично да го продадат за близо 30 000 долара на скандинавски бизнесмен, който им предложил да демонтира вожда и да си го отнесе в своята далечна родина. Питам се дали другаде в ЕС ще откриете непокътнат паметник на Ленин, Хитлер или на Гьобелс ?
Природната забележителност „Марков кръст“
В покрайнините на село Джулюница, попадаме на още едно красиво природно кътче. Местността „Марков кръст“ е благоустроена с малък паркинг, информационно табло, пейки, парапети и дори чисто нов параклис „Успение на Пресвета Богородица“. В селото има указателни табели към местността. А от нея се разкрива атрактивна панорама към Янтра, която лъкатуши в нозете ни между високите скали.
В една от недостъпните канари високо над реката видимо се откроява изсечен в скалата кръст. Около явлението витае предание, свързано с действително съществувала историческа личност, живяла през 16 век. Дели Марко бил известен с храбростта и силата си. Според разказите, по време на неравна битка с турците, в която спасява отвлечени девойки, той силно замахнал с меча си и разсякъл скалата, оставяйки след себе си кръстовиден знак.
Село Мечка – вино и история
По хълмистите брегове на Дунав са разпръснати къщите на село Мечка – любимо място за крайбрежни разходки, риболов и снимки. Тукашната знаменитост е църквата „Св. св. Петър и Павел“ от 1925 г., считана за една от най-красивите в околностите. А в местността „Стълпището“, буквално на метри от Дунав, се намира интересна природна забележителност, известна като „Дикилиташ“ или „Побит камък“.
Става дума за две високи каменни образувания, за които се предполага, че датират от Мезозоя (т.e от преди няколко стотици милиони години). В непосредствена близост е израснал скромен къмпинг с дървени бунгала. В околностите на село Мечка пък има приятен хотелски комплекс с ресторант , от който се открива феерична гледка към сребристата ивица на Дунав. Собствениците притежават лозя и произвеждат прекрасно вино. Имахме възможност да го дегустираме в специално благоустроената винарна на комплекса.
Вместо заключение
Ние сме свикнали да говорим, че страната ни е малка и бедна. Но така ли е наистина? Фактът, че все още може да попаднеш на неизследвани от масовия туризъм райски места като Беляново и каньона на р. Янтра означава, че България е неизчерпаема съкровищница на исторически и природни дадености. Да не говорим за модерните хотели и къщи за гости, за вкусната храна и не на последно място – за гостоприемството и отзивчивостта на местните хора. И колкото и да я преброждаме надлъж и шир, винаги ще попаднем на ново непознато място, което да ни очарова и да ни накара чистосърдечно да възкликнем : „Е, няма по-хубава страна от нашата !“
Ако решите да посетите този дивен кът на българската природа, може да се обърнете за съдействие към ТД „Приста“,които организират различни дейности в района на Поломието и каньона на река Янтра.
Статията е изготвена с подкрепата на проекта „Популяризиране на туризма в Северна България”, финансиран от Фондация “Америка за България” и координиран от туроператор “Травентурия” ООД. Но впечатленията са си лично мои !
Вижте също в района : Скално катерене в Долината на Русенски Лом и още – красиви гледки, птици и мистика
Ако статията ви е допаднала, подкрепете ме като се абонирате за моя YouTube канал с кратки видеа от пътешествията ми по света и у нас. Последвайте линка ➡️➡️➡️ @VenetaNikolova
Вижте къде да отседнете в района на село Беляново. За по-изгодни оферти използвайте филтъра!