Image default

Подводница „Слава“ в Белослав – музей по-интересен и от шпионска история

Подводница „Слава“ отдавна вече не пори дълбините на Черно море, но затова пък е превърната в един от най-атрактивните музеи у нас. Плавателният съд  е част от живата история на Българския  черноморски флот, както и възможност да се пренесем в свят на желязна дисциплина, тайни мисии и шпионски операции и то в епоха, която доскоро си мислихме, че е безвъзвратно отминала – Студената война.

„Слава“ е закотвена на малкия пристан на град Белослав на брега на т.нар. Белославски канал (един от ръкавите на Варненското езеро) съвсем близо до спирката на единствения български езерен ферибот и единствения Музей на стъклото у нас.

Вижте видео-разказа ми за подводница „Слава“, Музея на стъклото в съседство и други атракции в района на Белослав

Какво знаем за подводница „Слава“

Всъщност тя е произведена в Съветския съюз през 1959 г. и първоначално се е казвала „Ленински комсомол“.  През 1985 г. ,  е предоставена от СССР на Българските военноморски сили. В началото на 90-те на 20-ти век е преименувана на „Слава“. След влизането на България в НАТО, участва в съвместни учения, но после е изоставена и потъва в забрава.Подводница "Слава" Белослав

Имахме ясна цел – последната българска подводница да не последва съдбата на останалите седем, които бяха нарязани за метал“ – ми каза Данчо Калчев, стопанин на музея „Слава“ и собственик на разположената в съседство фабрика за стъкло.  През 2018 г., неговото семейство се включва в инициативата на Съюза на българските подводничари за реставрация на плавателния съд. Днес подводницата посреща туристи, желаещи да се докоснат до историята.

И една любопитна подробност. Според някои източници подводница „Слава“ вероятно е участвала в Карибската криза (1962) под съветски флаг ! Но след 1985 г. , като част от Българските военноморски сили, тя патрулира само по Черно море и изпълнява шпионски мисии в турски води до  присъединяването ни в НАТО през 2004 г.

Какво видяхме вътре?

  • Торпедният отсек и торпедата – впечатляващо, дори и да не сте фен на военната техника
  • Койките на екипажа – тесни, на три етажа, където моряците са спали на смени. Представете си 8-часово дежурство на фона на постоянното буботене на машините .
  • Аналоговите системи с хиляди кранове и винтове. Всеки член на екипажа е трябвало добре да познава устройството им – грешката на един можело да потопи всички.
  • Шифровачният отдел и 34-те бутилки със сгъстен въздух
  • Миниатюрната кухня, където са приготвяли по 180 ястия дневно (да, моряците са  хапвали вкусно и обилно!).
  • Тоалетните – били само две, жизнено важни за 60-членния екипаж.
  • Перископите – командирският и зентнят, който бил повреден

Подводница "Слава" музей

Това не е филм – тук всичко е истинско и доста по-впечатляващо

Лично аз нямам никакви технически познания, нито дори минимален интерес в тази насока. Но въпреки това подводница „Слава“ силно ме впечатли.  Успях да се потопя в ежедневието на някогашния й екипаж , да докосна торпедата, готови за унищожение на западния враг, да се дивя на бордовия компютър, голям колкото едно помещение, на седмичното информацонното табло със  тристепенните менюта на подводничарите и пр. и пр. Докато си провирах път през клаустрофобичните коридори, си мислих какво ли означава да делиш въздух с още 60 души в тези тесни пространства, да нямаш право на грешка и да рискуваш живота за страната си!Подводница "Слава" забележителности

Препоръчвам тази дестинация за следващото ви пътешествие. Можете да комбинирате подводницата с посещение на Музея на стъклото в съседство, кратък преход с ферибота до отсрещния бряг и разходка сред Побитите камъни, които датират от преди 50 млн години ( вижте видеото по-горе !)

Вижте още : 7 идеи за необичайни пътешествия около Варна

Ако статията ви е допаднала, подкрепете ме като се абонирате за моя YouTube канал с кратки видеа от пътешествията ми до скритите кътчета на България. Последвайте линка  ➡️➡️➡️  @VenetaNikolova

Вижте къде да отседнете в района на Белослав. Използвайте търсачката за по-изгодни оферти

Други статии

Балканска рапсодия – Черна гора, Хърватска, Албания

Veneta Nikolova

Белинташ, Кръстова гора, село Борово – енергийни места в Родопите

Veneta Nikolova

Потайностите на остров Света Анастасия

Veneta Nikolova
error: Content is protected !!