Image default

ТОП 5 на най-дивите плажове на Северното Черноморие – красота, която да пазим

Последните диви плажове на Северното Черноморие по някакво чудо все още удържат фронта пред безскрупулното настъпление на бизнеса и чалга културата. В тази статия ще стане дума именно за тях. Но имам една молба! Скъпи читатели, моля ви, посещавайте тези райски кътчета на българската природа с уважение и пиетет. Те са наши. Нека ги пазим чисти и браним от бетона и от алчни инвеститори !

„На северното или на южното Черноморие ще почиваш това лято?” е най-често задаваният въпрос, наближат ли топлите месеци. Това разграничаване на Севера от Юга обаче не е обикновено географско деление, а своебразна съпоставка на две различни представи за почивка.

плажове на Северното Черноморие залезСеверът е за любителите на спокойствието, на по-луксозните ресторанти, гурме кухнята и драматичните залези над Добруджа. Югът е за ценителите на бирата с цаца, на оживените капанчета и риболова. Южното ни Черноморие е по-бюджетната алтернатива. Ако сте купонджии, бягайте на Юг! Сергии, бира-скара, фестивали, среднощни партита, ориенталски ритми до зори! Но и много, прекалено много бетон! Той преобрази до неузнаваемост някогашните тихи крайморски селища, а сега пъпли небезпокоен към природни резервати и закътани заливи в полза на бизнеса и в ущърб на хората.

плажове на Северното Черноморие Балчишката тузла

Защо да изберете дивите плажове на Северното Черноморие

Край северното ни крайбрежие се разлива добруджанската равнина с необятните житни полета и ококорените слънчогледи, които не ви изпускат от поглед през целия път. Запазена марка е гората от вятърни генератори, чийто гигантски перки изпълват небето над Добруджа, превръщайки се в сериозна заплаха за миграцията на птиците /но това е друга тема!/. За разлика от презастроения с хотели Юг, най-северните части на крайбрежито ни са все още диви.Тук може да откриете полупразни неохраняеми пясъчни плажове или скалисти заливчета само за вас. Разбира се, понятието „диви“ или „райски “ е твърде относително, защото дори и тези местенца се пълнят с хора в разгара на сезона, а и част от тях са застрашени от инвеститорски апетити. Препоръчвам ви все пак да не ги посещавате през юли и август, когато летовниците щурмуват и тези оазиси на дивата природа. Юни и септември са идеални за да им се насладите пълноценно.

 

ТОП 5 на най-дивите плажове на Северното Черноморие 

Дуранкулакмагнит за стопаджии, фотографи и хора с поетична душа

В най-североизточното ъгълче на България и на по малко от 3 км. от границата с Румъния можем да се насладим на близо 7 километра фин пясък, плисък на вълни и девствена красота.  Спомням си как преди години във водата близо да брега подскачаха делфини и се закачаха с децата.

Вижте краткото видео за Дуранкулак, заснето през пролетта, когато плажът беше напълно пуст.

В долния край на плажа е село Крапец с разрастващата зона за свободно къмпингуване. В горния му  край е култовият къмпинг „Космос“, който навява носталгични спомени с рудиментарните си, но пък добре поддържани дървени бунгалца и ретро соц ресторанта „Чайка“ с богато рибно меню.

плажове на Северното Черноморие плажът на ДуранкулакПлажът на Дуранкулак е неохраняем. Намира се между морето и Дуранкулашкото езеро, на пътя на един от главните миграционни маршрути на птиците, прелитащи между Европа и Африка – Виа Понтика. Малко преди границата с Румъния, ятата се спират, за да отдъхнат при езерото. Така че докато се излежавате на плажа, над вас ще прелитат пеликани, щъркели, жерави, орли. А наесен ще се дивите на червеногуши гъски, които пристигат тук, за да прекарат зимата.

плажове на Северното Черноморие Дуранкулашкото езероВ средата на езерото се намира малък полуостров, на който са разпилени следите от най-старата каменна архитектура в Европа. Смея да твърдя, че Дуранкулак е най-мистичното и изумително кътче на българското Черноморие.

Вижте още:  Дуранкулак – плажът, езерото, птиците и хилядолетният каменен град
    По пътя на птиците – Дуранкулашкото езеро

Шабла – слънце, птици и лечебна кал

На около 3 км. източно от  град Шабла попадаме на един от най-чистите и незасегнати от масовия туризъм плажове на Северното Черноморие, отличаващ се с финия си като звезден прах пясък и на места много широка ивица. И тук, подобно на Дуранкулак, въпреки инвеститорските мераци, все още не са израснали големи хотелски комплекси, тузарски заведения и голф игрища.

плажове на Северното Черноморие Шабла

Цари тишина, нарушавана от плисъка на вълните или крясъка на някоя друга чайка. А погледът се рее към хоризонта над водната шир. Прекрасно място да се усамотите и да общувате с природата и със себе си.

плажове на Северното Черноморие Шабленска тузлаВ непосредствена близост, между пясъчните дюни се простират защитените местности Шабленско езеро и Шабленската тузла – убежища на застрашени птичи видове в световен мащаб. А ние видяхме цяла колония фламинги.

Шабленската тузла е отделена от морето с 80-метрова пясъчна коса. Представлява плитко солено езерце с лечебна кал, която лекува ревматизъм и артрит. Намажете се с калта, останете известно време на слънце, за да изсъхнете и после – цамбур! Изплакнете се в морето!

плажове на Северното Черноморие лечеебна кал Шабленска тузлаПонеже ние нямахме болежки за лекуване, просто се разходихме в хладките води на тузлата,  като внимавахме да не се подхлъзнем на слузестото дъно. Гледките към дюните, тръстиковите брегове и стъклените езерни води, които се сливат с небето са незабравими!  В района има приятни къмпинги, малки семейни хотелчета и тук-там някое капанче, където човек да хапне прясна риба. И не забравяйте да разгледате Шабленския фар – една от местните знаменитости. Разположен е в малко рибарско селище накрая на града.

Кара Дере – хит сред  феновете на дивото къмпингуване

На около 4-5 км. от град Бяла, поемаме по черен  път, който се оказа изпитние  за нашия нисък автомобил и се озоваваме сред обширни лозя. Разбира се, поемаме още в началото по грешното разклонение, което ни отвежда до върха на гористо възвишение. Оттам се открива гледка към един от най-дивите плажове на Северното Черноморие – Кара дере.  Мястото се води „военна зона“ (каквото и да означава това) и няма как да бъде застроено – за най-голямо разочарование на инвеститорите.

Кара дереОбграден от гористи хълмчета, Кара дере е култово място за ентусиасти – не само българи но и чужденци. Всяко лято те опъват палатки или изграждат биваци върху пясъка или в близката горичка и заживяват като „първите хора“ без никакви удобства далеч от суетата на 21 век.

Някои просто разгъват спалните чували върху пясъка и заспиват сладък сън под звездите. На плажа дори телефоните нямат обхват, а най-близкият магазин е чак в Бяла. Но нека на тръгване да почистваме боклуците след нас, така че да съхраним това място във вида, в който го е сътворила майка природа, за да пълни очите ни с красота, а душата – с хармония.

Плажът „Камчийски пясъци“ – почивка сред дюни и тропическа растителност

Фин като брашно пясък, плисък на вълни, безбрежна синева пред погледа, сенчеста тропическа растителност зад гърба и почти никакви хора! Най-дългата плажна ивица на родното Черноморие се простира на цели 12 км. южно от Варна, там където мързеливите води на река Камчия се вливат в Черно море. Вълшебно място, усещане за непреходност! И чисто, тихо, недокоснато от човешка ръка. Не е за вярване, но е факт!

плажове на Северното Черноморие плажът на река КамчияТук се намира защитената местност „Камчийски пясъци“. Всъщност целият район е част от  европейската екологична мрежа Натура 2000, благодарение на което е оцелял от настъплението на бетона. Наоколо не видяхме хотели, а по-скоро остаряла, изоставена база от времето на соца.

плажове на Северното Черноморие плажът Камчийски пясъциМожете да се разхождате по пясъчните дюни и да се почувствате като в пустинята Сахара!  :)) Или да се скриете на сянка в лонгозната горичка, през която си провира път река Камчия. Близо до прлажа има скромна туристическа зона с малко пристанище, откъдето се предлагат разходки с лодки. Така, ще насладите на тропическата растителност в защитената зона, а иможе да мернете  някоя водна костенурка или водно конче в реката.

Подобно на всички диви плажове на Северното Черноморие, и този плаж е неохраняем. Затова трябва да внимавате, особено ако решите да плувате край устието на Камчия, където реката образува подводни течения и ями.

Иракли –  за хора със свободен дух

Един от най-култовите плажове на Северното Черноморие се намира до село Емона на около 70 км. южно от Варна. Е, това не е точно на Север, но пък не е и Юг. За Иракли от години се водят битки. Стигна се дори до граждански протести пред парламента срещу опити райското кътче, което попада в Натура 2000, да бъде застроено. В крайна сметка бизнесът все пак е успял да се докопа до плажа, макар и до малка част от него.

плажове на Северното Черноморие плажът Вая на ИраклиИракли е дълъг общо 3,3 км.. Охраняемата част е около 500 м.. Тук пясъчната ивица е много добре поддържана. Този участък се нарича „Вая“, на името на рекичката, която се спуска от близката гора към плажа, за да се влее в Черно море. Към охраняемата зона има удобен паркинг, който за наша най-голяма изненада, беше безплатен. Няколко чисто нови луксозни едноетажни хотела тихомълком са се подредили край плажната ивица.

плажове на Северното Черноморие река ВаяВсъщност река Вая дели цивилизованата от дивата част на Иракли, която пък е дълга почти 3 км. Неохраняемият участък  си има върли фенове. Всяка година те прекарват цяло лято тук – денем излегнати на пясъка с биричка в ръка, а нощем с китара и приятна компания край огъня. Мястото е чисто и изключително красиво. плажове на Северното Черноморие плажът на ИраклиРайонът е отдалечен от цивилизацията и човек има чувството че е попаднал накрая на света. Иракли е за хора със свободен дух, които искат и да се отърват от всякакви условности и да се слеят с природата.

Защо плажът Болата няма място в тази класация

Преди време това удивително местенце близо до нос Калиакра и село Българево дори попадна в международна класация на най-красивите европейски заливи. За жалост напоследък и тук масовият туризъм е пуснал отровните си пипалца, а местната власт нехае.

плажове на Северното Черноморие Болата
Болата извън активния туристически сезон

Болата се намира близо до нос Калиакра и някога беше сред най-дивите плажове на Северното Черноморие. Но от няколко години мястото стана толкова пренаселено от туристи, че в разгара на сезона няма къде да опънеш хавлията си. А най-възмутителното е, че се допускат автомобили да паркират върху самата пясъчна ивица. Така че през лятото живописното заливче с почти кръгло очертание, заприличва на … столичен паркинг. Не мерси и чао !

Болата през септември
Вместо заключение :

Вероятно има и други райски плажове на Северното Черноморие, които не съм споменала в тази статия, така че вашите коментари са добре дошли. Някои от въпросните недокоснати от бетона кътчета са оцелели благодарение на това, че попадат в пределите на защитени зони. Други са трудно достъпни с автомобил или са отдалечени от големите туристически центрове. Нашето море няма равно на себе си, стане ли дума за природни богатства и красоти. Пясък, вода и най-вече – зеленина. Тези оазиси на дивата природа са все още там за нас, за да им се наслаждаваме и обгрижваме.

Ако статията ви е допаднала, подкрепете ме като се абонирате за моя YouTube канал с кратки видеа от пътешествията ми до скритите кътчета на България. Последвайте линка  ➡️➡️➡️  @VenetaNikolova

Вижте къде да отседнете в района. За по-изгодни оферти използвайте филтъра.

Други статии

Да погледнеш в очите на Бога – пещерата Проходна и скалните манастири край Карлуково

Veneta Nikolova

Чудесата на Португалия VIDEO и ГАЛЕРИЯ

Veneta Nikolova

Рисунки на 8 хиляди години красят стените на пещера Магурата

Veneta Nikolova
error: Content is protected !!