Лондон е необятен, многопластов град, изпълнен с енергия и контрасти. Някои се влюбват в него от пръв поглед, други смятат че е прекалено мрачен и високомерен, но никой не остава безразличен. Казват че това е един от най-добрите градове за живеене в света, но и един от най-скъпите. Може би затова по лондонските улици не гъмжи от български туристи. Дълго и внимателно подготвях пътуването и въпреки това допуснах някои грешки, които можех да си спестя. Но пък предотвратих други. На принципа „Не питай старило, питай патило“ , ето
Няколко грешки, които да НЕ допускате в Лондон
Смятате, че отвратителното лондонско време е литературно клише
Или вярвате на метеорологични прогнози и на познати, които твърдят че Лондон НЕ е дъждовен град, а е слънчев и топъл. На едно място в интернет прочетох дори, че бил по-слънчев и от Рим. В средата на март месец самолетът ни се приземи на заснежената писта на летище Лутън.
През цялото време ни брулеше леден вятър. Валеше ту дъжд, ту мокър сняг, а влагата проникваше в костите ни. Защото Лондон си е Лондон, а лошото време е част от туристическите му забележителности.
Вместо това не се доверявайте на синоптици и на сайтове! Тук времето много рязко се променя и не подлежи на никакви прогнози. За да не ви подгони настинка, се движете с чадър, непромокаеми обувки и топли дрехи. И какво от това, че снимките ви са в 50 нюанса сиво ! Просто се въоръжете с примирение и най-вече – с добро настроение.
Какво видяхме и преживяхме ? Вижте краткото видео от пребиваването ни в невероятния Лондон тази пролет.
Забравяте, че не сте в ЕС, че Великобритания отдавна не е част от „европейското ни семейство“
Часове преди да отлетим за Лондон, мой близък иронично ми подхвърли „Нали ще си вземеш международния паспорт“. Моля? Защо? Бях се приготвила да пътувам с личната си карта, по навик. Непростима разсеяност и несъобразителност! Слава богу, срокът на международния ми паспорт изтичаше след три месеца, пътуването все пак се състоя. 🙂
Смятате, че може да разчитате на джиесема си
Озовавате се на непознато място без достъп до интернет, без връзка с близките и с останалата част на света и без възможност да се ориентирате в града. Причината? Не можете да си заредите джиесема. Защо ли ? Защото не сте си взели адаптер (преходник) английски стандарт. Навсякъде в Обединеното кралство контактите са с три правоъгълни отвора.
Вместо това, купете си подходящи преходници от България, но имайте предвид, че те не се намират под път и над път в нашите магазини. Затова предвидливо си поръчах две бройки седмица преди пътуването.
И не забравяйте за скъпия роуминг и интернет, все пак сте извън ЕС. Как да се ориентирате без навигатор в града ли? Ние си свалихме предварително карта на Лондон на Google maps офлайн която обаче не винаги работеше. От няколко места ми препоръчаха Citymapper, като най-добрия навигатор за Лондон, но до него не стигнах!
Не можете да се оправите с пътната обстановка и обърнатото наопаки движение,
заради десните волани на автомобилите. Това може да е доста дезориентиращо, а в даден момент и … стресиращо! Как безопасно да се придвижвате из града ако не знаете откъде може всеки момент да ви връхлети автомобил ?
Вместо това : върху асфалта е изписано в коя посока да се огледате преди да пресечете пешеходната пътека – наляво или надясно. Така че просто четете, следвайте инструкциите и всичко ще е по ноти!
Планирате нереалистични еднодневни маршрути
Но не съобразявате, че Лондон е много голям град и забележителностите му са отдалечени една от друга. Лондончани казват: „Без значение къде се намираш в града, всичко в Лондон е на 40 минути разстояние .“
Вместо това опознайте британската столица на части, квартал по квартал. Така ще си спестите време и пари за дълги преходи с градския транспорт. Например – отделете си един ден за Уестминстър, един ден на Сити или пък съчетайте Камдън таун с разходка с лодка до Литъл Венис, един ден за Грийнуич и пр.
Висите с часове на опашка пред туристическите обекти
Вие сте в Лондон за кратко, искате да попиете максимално и да разгледате възможно най-много. Но не сте единствените! Годишно градът се посещава от около 10-12 милиона души, повечето от които се юрват, като вас към основните туристически забележителности.
Вместо това : Закупете предварително билетите си онлайн от съответните сайтове на обектите, за да не губите ценни часове по опашки. И една екстра – повечето музеи в Лондон са безплатни. Но и за тях е желателна предварителна резервация онлайн, което нищо няма да ви коства.
Купувате си хартиен билет за метрото
Но ви прилошава от цената. Еднократният билет струва £6.00 ! Цените на билетите за градския транспорт в Лондон зависят от различни фактори, като часови пояси, градски зони и пр. Малцина туристи са в състояние да се ориентират в тази сложна система на ценообразуване , в т.ч. и аз. За цените на билетите вижте Тук !
Вместо това:
Всичко живо използва безконтактната карта Oystercard, която осигурява много по- евтино пътуване. С нея билетът в една посока излиза някъде между £1.70 и £5.60, в зависимост от това дали ползвате метро, трамвай или автобус както и от зоните, в които се придвижвате, а също и дали е в час пик и други условия, които така и не разбрах … Заредете картата с желаната сума и пътувайте спокойно! На ден могат да ви таксуват най-много до £8.10, след което спират да удържат до следващия ден. Самият носител на Oystercard струва £7. Можете да си го поръчате онлайн или да си го купите от метростанциите. Внимание! Картата се валидира както на влизане, така и на излизане от метростанциите. В противен случай ви таксуват двойно. В автобуса се валидира само на качване.
Можете също да пътувате с безконтактната си дебитна карта, макар че има вероятност вашата банка всеки път да ви удържа малка сума, защото сте в чужбина и т.н.
Предпочитате да се движите с метрото, защото е много по-бързо и удобно
Но имайте предвид, че спирките са разположени много близко една до друга и не си струва да ползвате метрото за кратки преходи. Вместо това избягвайте да пътувате под земята, разходете се пеша или с надземен транспорт. Цените на автобусните билети са почти два пъти по-евтини от тези на метрото. Освен това, лондонските червени автобуси са истинска атракция. Струва си човек да си направи city tour с тях, защото от втория им етаж се открива чудна гледка.
Връзвате се на шумно рекламираните hop-on hop-off бусчета
Те развеждат туристите из града, но пък са скъпи (от гледна точка на средностатистическия български турист).
Вместо това: Качете се на градския автобус номер 11, чийто маршрут минава покрай водещи забележителности като Биг Бен, площад Трафалгар, катедралата Сен Пол и пр. Една такава разходка ще ви излезе около £1, 75 , което е нищо в сравнение с други опции за организирани турове.
Държите да се набутате на всяка цена в метрото в пиковите часове
Защото много бързате. Интервалите между 7:30 и 9:30 ч. сутринта и 17:00 – 19:00 ч. следобед в Лондонското метро са известни като rush hours, което пък е синоним на ад под земята ! По това време на деня тълпите яростно щурмуват перона и оттам всячески се опитват да се докопат до вагоните. Има случаи на премазани пътници.
Вместо това използвайте автобус или още по-добре – най-обикновен „кракомобил“, за да се придвижите към желаната цел в тези часови интервали.
Заставате от лявата страна на ескалаторите
Защото знаете правилото, но сте разсеяни или уморени. И не съобразявате, че така може да си навлечете неприятности. За лондончани това е скандално поведение, което не са склонни да отминат без забележка, а понякога и с грубо изблъскване. Вместо това бъдете нащрек, не се бавете пред валидаторите, за да не задържате тълпата, оглеждайте се за джебчии и пр.
Давате £ 40 за гледка от the Shard
The Shard e най-високият небостъргач в цяла Северна Европа и един от символите на Лондон. От върха му се отваря зашеметяваща гледка към града и към река Темза. Билетите се резервират предварително онлайн и струват между £ 39-£ 44 .
Вместо това направете предварителна онлайн резервация за безплатен билет на друга великолепна подобна наблюдателница – Sky Garden . Градината се намира на върха на небостъргача Walkie Talkie и от нея гледката също е уникална. Ако там няма свободни билети, преместете се в съседство в The Garden at 120 – още една безплатна небесна градина с панорама към околните небостъргачи, за която пък няма нужда дори от резервация.
Храните се с fish and chips ( риба с пържени картофи), настоятелно разпитвате за други „местни ястия“
Защото предполагате, че щом сте в Англия, от вас се очаква да опознаете и високо да оцените блудкавата английска кухня.
Вместо това, огледайте се – Лондон е космополитен мегаполис, а заедно с това – един невероятно ароматен и вкусен хъб от кухни на всякакви държави, култури и етноси. Сега е моментът да опитате нещо по-екзотично, което ще разпали фантазията и небцето ви.
Ръсите бакшиши наляво и надясно
Не, не е необходимо. На повечето места бакшишът е включен в безобразно високите цени на ресторантите и пъбовете. Така че ако ако не сте в настроение, можете с чиста съвест да си го спестите .
Ако ви предстои път към Лондон, се надявам тези препоръки да са ви от полза. В случай, че имате лични впечатления или пък не сте съгласни с написаното от мен, сте добре дошли да го споделите. Очаквайте скоро и пътеписа ми за забележителностите на Лондон .
Ако статията ви е допаднала, абонирайте се за моя YouTube канал с кратки видеа от пътешествията ми по света и у нас. Последвайте линка ➡️➡️➡️ @VenetaNikolova