Image default

Клисурският манастир „Света Петка“ край Банкя –  тишина, светлина, духовност

Клисурският манастир „Света Петка“ ни посрещна притихнал в полите на Люлин в една януарска утрин, когато уморени от суетата на новогодишните празници и дъндания, решихме да си направим полудневна разходка от София. Зимата е времето, когато светата обител сякаш потъва още по-дълбоко в тишина, далеч от светската суматоха. В следващите редове ще ви разкажа за магията на това място, което определено си струва да посетите.

Клисурският манастир „Света Петка“ край БанкяВажно уточнение: Не  бъркайте въпросния  манастир с другия Клисурски манастир „Св. св. Кирил и Методий“, който се намира в Северозападна България, близо до градовете Берковица и Вършец.

По пътя към манастира: красиви гледки към Люлин

Клисурският манастир „Света Петка“ е на около 25 км. от София и на 7 км. от Банкя. От януари 2025 г. беше пусната автобусна линия, свързваща града с манастира. Автобус № 46 потегля от автостанцията,  минава през кв. Вердикал и спира пред „Света Петка“. Но ние пътувахме с автомобил. След като влязохме в Банкя, поехме по булевард „Варна“, който ни изведе в покрайнините на града. След около 3 километра от последните къщи стигнахме до разклон, обозначен с табелка. Поехме надясно по тесния път, извиващ се нагоре по заскрежените гънки на Люлин планина.Клисурският манастир „Света Петка“ как да стигнем

Зимна идилия

Веднъж прекрачили високата порта на манастира, ни обгръща аромат на изгорели дърва от манастирските печки, на тамян и на восък. Студеният въздухът реже като нож в януарския предиобед, а снегът под краката ни тихичко поскърцва, докато обикаляме из добре подържания двор и после се изправяме пред малката манастирска църква.През открехнатата врата се прокрадва топлина – сякаш за да ни подкани да влезем, но не само за да се сгреем, а и за да запалим свещичка. И да разгледаме стенописите – леко потрепващи от светлосенките на свещите.

Клисурският манастир „Света Петка“ история
Обновеният в средата на 20 век манастирски храм

Историческите корени на „Света Петка“

Основан през XIII век манастирът е била духовен център на голяма лавра, обединяваща множество скитове и манастири в т.нар. Софийска Света гора. Според преданията, именно тук през 1238 година е спряло литийното шествие, пренасящо мощите на Света Петка Българска към Търново, по заповед на цар Иван Асен II. Тогава мястото било осветено от нетленното тяло на светицата и това вдъхновило местните християни да изградят именно тук първата църква.

Клисурският манастир „Света Петка“ схиигумения МарияМанастирът обаче е белязан от превратна съдба. През 19 век голям пожар унищожава безценния му архив и библиотеката, а старата му църква се срутила.

Възраждането на манастира: историята на схиигумения Мария

Една от най-впечатляващите фигури, свързани с манастира, е схиигумения Мария Дохторова (1896-1978), родена като Лидия Николаевна. Тя напуска Русия след революцията и преминава през Италия, Франция, Австрия и Гърция, преди да намери своето духовно призвание в България след трудните години на странничество. Именно тук, сред възвишенията на Люлин планина, схиигумения Мария намира своето духовно призвание.

Клисурският манастир „Света Петка“Под всеотдайните й грижи храмът „Св. Петка Търновска“  бил обновен през 1954 г..  Руски монах, чието име остава в неизвестност, бил поканен да изографиса стените. Прекрасните стенописи изобразяват български и руски светци в цял ръст, както и библейски и житийни сцени.

Съвременната обител, като оазис на духовността

Крисурският манастир „Свeта Петка“ продължава да се развива и през XXI век, когато в двора е изградна  просторната ротонда „Въведение Богородично“. А върху външните стени на жилищните сгради са изписани библейски цитати. Един от тях ни пита „Каква полза за човека, ако придобие целия свят, а повреди на душата си?“ А друг гласи „Винаги се радвайте. Непрестанно се молете. За всичко благодарете.“ и т.н.

Клисурският манастир „Света Петка“ ротондата
Църквата ротонда „Възнесение Богородично“ е нова, но цялото формообразуване и композиция на храма е проектирано така, че да отговаря на каноните и традициите в православната архитектура.

За светата обител от 2002 г. се грижи игуменката Филотея, заедно с други монахини. Те посрещат посетителите, които се отбиват  тук, за да запалят свещ и да потърсят уединение, далеч от шума на ежедневието. Като място, белязано от вековете, където минало и настояще се преплитат, манастирът е една от забележителните български светини, символ на упование и непреходност на духа.

Клисурският манастир „Света Петка“ край Банкя е красив по всяко време. Ето как ни посреща през лятото:

Това светло кътче в полите на Люлин е любимо убежище в края на седмицата. Съчетавам го с разходка из Банкя. През последните години градчето се превърна в прекрасен курорт и място за отдих, заедно с Пътеката на здравето, която стартира почти от центъра на града и отвежда до живописни горски поляни и панорамни гледки.

Вижте как изглеждаше Клисурския манастир“Света Петка“ преди години : Топ 7 на най-живописните манастири, които трябва да посетиш по Коледа

Ако статията ви е допаднала, подкрепете ме като се абонирате за моя YouTube канал с кратки видеа от пътешествията ми по света и у нас. Последвайте линка  ➡️➡️➡️  @VenetaNikolova

В Банкя има чудесни семейни хотели и почивни бази. Вижте къде да отседнете в града и околностите. За по-изгодни оферти, използвайте търсачката:

Други статии

Потопената църква на яз. Копринка или последното късче от един изгубен свят

Veneta Nikolova

Еменският каньон – да потънеш в зелената прегръдка на Балкана

Veneta Nikolova

Катания – сицилианска приказка в сянката на Етна

Veneta Nikolova
error: Content is protected !!