Балчишката тузла е място, където можете да напълните очите си с красота, тялото си с благотворна енергия, а душата – с радост и покой.
Това истинско природно съкровище е скрито в гориста местност едва на 5 км. от Балчик. Представлява две солени езерца, разположени в непосредствена близост едно до друго, буквално на метри от пустеещия пясъчен плаж. Но за да стигнете до това диво кътче, ще трябва да потърсите обраслата пътечка от към плажа и да се промушите между храсталаци и трънаци. Затова пък гледката, която ви очаква, ще ви удиви. Водните басейни са заобиколени от скалисти възвишения, а наоколо всичко тъне в зеленина. Посетихме Балчишката тузла в средата на септември. Активният туристически сезон беше приключил, но край двете езерца все още се разхождаха хора, покрити с тъмно – сива консистенция. Кой намазал ръка, кой – кръст или крак. Тук всеки търси лек за своите болежки. Защото освен, че е красиво, мястото е и лечебно.
За прословутата кал на Балчишката тузла
Водата в езерата е много солена, почти колкото тази на Мъртво море – най-соленият воден басейн на планетата. Вероятно на това се дължи уникалният състав на образувалата се на езерното дъно кал, за която се носят легенди.Свойствата й били известни още през 30-те години на миналия век, когато тук се появяват т.нар. Тузленски бани, оборудвани с женски и мъжки кабини за достъп до въпросната кал. „Лиманното чудо“ облекчава артрози, тендовагинити, както и нервно-дегенеративни заболявания, като паркинсон, но също и кожни болести, радикулити, плексити, включително и състояния след прекаран инсулт и т.н.
За да изгребете от лечебната кал, обаче, е желателно да влезете по-навътре в „Плиткото езеро“ – именно там се намират най-големите и качествени залежи. Важно е да се отбележи, че само калта от „Плиткото езеро“ е с доказани лечебни свойства. Имате и друг вариант – да отскочите на отсрещния бряг, където се белее калолечебницата на Специализираната болница за рехабилитация, изникнала тук през 50-те години на 20-ти век. Там се предлагат цял набор от процедури с кал, както и съвременно медицинско оборудване.
Лиманната кал и египетският метод правят чудеса
В болницата на Балчишката тузла се прилага т.нар. египетски метод на лечение. Тук калолечението се провежда на самия бряг на лиманното езеро, откъдето се черпи калта. С нея се пълнят вани, от които хората се мажат. Въпросният египетски метод е познат от древността и се основава изцяло на благотворното въздействие на слънцето, калта, на лиманната и минералната вода. Хубавото е, че стига да имате достъп до въпросната кал, можете и сами да практикувате този метод.
Ето как протича калолечението на Балчишката Тузла
- Първо е желателно да се изложите за около 30-40 минути на слънце, за да могат да се отпушат порите на кожата.
- След това се намазвате с около половин до един сантиметров слой лечебна кал. Когато се извади от езерото тя е кашообразна с тъмно сив цвят. При нанасяне върху тялото, течната фаза се изпарява, излиза през порите и калта изсъхва, става сиво-пепелява и започва да се напуква.
- След като калта изсъхне, следва да влезете обратно в езерото, за да я отмиете. И то в езерото, а не отсреща в морето. Защото освен че лиманната вода е лечебна, не е добре да се разхищава калта, нека си остане в Балчишката Тузла, призоват природозащитници.
- Не трябва да ползвате миещи продукти, като сапун, душ гелове и пр, тъй като някои от съставките на калта може да влязат във взаимодействие с тях и да предизвикат алергични реакции. Затова е хубаво изплакването да бъде само със солената вода от лиманното езеро и след това с минерална вода.
- За да има ефект, една процедура трябва да продължи максимум от 2-3 часа. Ще усетите благотворния ефект на калта след 6-та или 7-та процедура.
- Желателно е предварително да се консултирате с лекар, тъй като калта не се препоръчва при някои заболявания.
Имате избор ако не искате да практикувате „диво калолечение“
и сте решили сериозно да се заемете със здравословното си състояние. За целта можете да се обърнете към болницата на Балчишката Тузла, която работи със Здравната каса и с НОЙ.
Или пък, срещу такса от 10 лв., да се възползвате от удобствата на нейния т.нар. сектор „открито калолечение“ на самия бряг. Там са обособени две отделения – за мъже и за жени, или както навремето – адамов и евин плаж. Оказва се, че повечето хора предпочитат да се мажат чисто голи. На разположение са съблекални, душове с минерална вода, чадъри, както и сектор, покрит с мек пясък, където предварително да легнете на слънчева баня, а също и пейки, за да седнете, след като добре се намажете с кал. И най-важното – имате достъп до ваните, които постоянно се захранват с прясна кал, извлечена от средата на „Плиткото езеро“.
Балчишката Тузла е част от екологичната мрежа Натура 2000
и е убежище на няколко вида птици, сред които и бялата чапла. Така че докато се мажете и се наслаждавате на панорамата към езерцата, над главите ви ще прелитат чапли и други пернати създания. И не е задължително непременно да се подгалате на кални бани, за да посетите този райски кът. Достатъчно е да се разходите покрай солените езерца и да напълните очите си с красота. Наблизо има няколко капанчета , както и много, много зеленина.
Вижте още едно диво кътче на Северното ни Черноморие : Дуранкулак – плажът, езерото, птиците и хилядолетният каменен град
Ако статията ви е допаднала, подкрепете ме, като се абонирате за моя YouTube канал с кратки видеа от пътешествията ми до скритите кътчета на България. Последвайте линка ➡️➡️➡️ @VenetaNikolova
Вижте къде да отседнете в района на Балчишката тузла. За по-изготни оферти, използайте търсачката
Booking.com